Помилка
Помилка
Помилка
Підписка оформлена
Заявка успішно відправлена
Помилка
Повідомлення відправлено
Помилка
За Вашою адресою є покриття «Макснет»
Заявка успішно відправлена
Покриття відсутнє
Помилка
Відгук успішно відправлено
Помилка
Відгук успішно відправлено
Помилка
Запит успішно відправлено
Помилка
Резюме успішно відправлено
Заявку на перенесення домену успішно відправлено
Помилка
15.12.2023
Iнтернет
3366
Людський мозок є надзвичайно потужним органом. Але із завданнями миттєвої обробки величезного обсягу даних і проведення складних обчислень він, на жаль, не здатен впоратися. І навіть звичайний персональний комп'ютер (ПК) в таких випадках не допоможе, оскільки це вже рівень суперкомп'ютерів. Що собою представляють такі пристрої, які особливості мають та де застосовуються? Про все це ви дізнаєтеся з підготовленого нами матеріалу.
Чим суперкомп’ютер відрізняється від звичайного ПК
Суперкомп’ютером (надобчислювачем, number cruncher) називають спеціалізовану обчислювальну машину, яка за своїми технічними параметрами (габаритами, потужністю, енергоспоживанням) значно перевищує звичайний ПК. Загалом під терміном “суперкомп’ютер” слід розуміти цілий комплекс серверних комп’ютерів, які підключені один до одного і працюють паралельно через високошвидкісну мережу. Таке обладнання може знаходитися в одному приміщенні або на певній відстані одне від одного. Але в обох випадках потужність великої мережі обладнання підсумовується з метою паралельної обробки великого обсягу інформації.
Продуктивність суперкомп’ютерів вимірюється у спеціальних одиницях — флопсах (FLOPS — FLoating-point Operations Per Second). Значення показує кількість обчислень чисел з плаваючими точками, які виконуються щосекунди. Спочатку для розрахунку продуктивності number cruncher використовувати мегафлопси, якими вимірюють мільйон операцій в секунду. Але зі зростанням потужності обладнання перейшли на петафлопси, які вимірюють мільярд операцій в секунду.
Отже, з огляду на технічні параметри, суперкомп’ютер — це:
Історія появи і розвитку суперкомп'ютерів
Термін “суперкомп’ютер” з'явився в США ще у 60-х роках, коли мали місце перші спроби створення такого пристрою. А от першим суперкомп’ютером у світі вважається апарат Cray-1, який був створений в 1974 році американським вченим Сеймуром Креєм, на честь якого і був названий. Пристрій висотою 1,5 метри займав приблизно 5-10 квадратних метри і мав максимальну потужність всього 180 мегафлопсів.
Вже пізніше, у 80-х роках, завдяки тому ж Сеймуру Крею світ побачив ще дві моделі суперкомп'ютерів. А починаючи з 90-х років, такі великі IT-корпорації, як “Hewlett-Packard”, “IBM”, “NEC”, налагодили випуск надобчислювачів власного виробництва.
Найпотужніші сучасні суперкомп'ютери
Починаючи з 1993 року, існує світовий рейтинг найпотужніших обчислювальних машин, який складається з 500 позицій. Цей перелік оновлюється двічі на рік (у червні та листопаді) на основі відомостей, які надають компанії-виробники або користувачі пристроїв.
Станом на сьогодні актуальна 62-а версія рейтингу, який очолюють американські суперкомп'ютери: перше місце посідає Frontier (1,194 петафлопсів, 8,699,904 ядер), друге належить Aurora (585,34 петафлопсів, 4,742,808 ядер), а на третьому знаходиться Eagle (561,20 петафлопсів, 1,123,200 ядер). Японський комплекс Fugaku (442,01 петафлопсів, 7,630,848 ядер), який ще пару років тому посідав перше місце, зараз перемістився на четверте. На п'ятій позиції знаходиться фінський LUMI (379,70 петафлопсів, 2,752,704 ядер). Всі перелічені суперкомп'ютери працюють на операційній системі Linux.
Американський суперкомп’ютер Frontier
Американський суперкомп’ютер Aurora
Американський суперкомп’ютер Eagle
Японський суперкомп’ютер Fugaku
Фінський суперкомп'ютер LUMI
Сфери застосування суперкомп'ютерів
З розвитком технологій стає все більше варіантів застосування суперкомп'ютерів. Найчастіше їх використовують в тих галузях, де потрібно обробляти велику кількість інформації. Зокрема, це:
Резюме
Сьогодні суперкомп’ютери, що працюють швидше за людську думку, вже не є рідкістю: вони постійно розвиваються і приносять користь в багатьох галузях. А в перспективі здатні стати незамінними помічниками у сферах, пов'язаних з машинним навчанням та штучним інтелектом. Але навіть найпотужніший з таких комп'ютерних пристроїв поступається в роботі квантовому комп'ютеру, який став революційною розробкою нашого часу. Тож вже можна впевнено говорити про те, що майбутні суперкомп'ютери будуть квантовими.
Оцінити
5.0
Поділитися
Коментарі
0
Еще комментарии