Збираєтеся нарешті придбати новий роутер? Підтримуємо! Сьогоднішня стаття допоможе вибрати модель, яка стане вашим найкращим організатором мережі. Читайте далі, щоб дізнатися, чи важлива насправді кількість антен, як вибирати частотний діапазон і на які параметри варто звернути увагу.
Що таке роутер і як він працює
Маршрутизатор (router / роутер) – це мережевий пристрій для організації обміну пакетами, тобто маршрутизації трафіку. Його завдання – об'єднати домашню/офісну локальну мережу з глобальною та забезпечити обмін даними між ними.
Роутери призначені для організації дротових та бездротових мереж. Говорячи про «роутер», ми маємо на увазі Wi-Fi роутер, але насправді існують маршрутизатори й без цієї функції.
Як це працює:
- Для підключення роутера до інтернету до його WAN-порту підключається кабель від провайдера.
- Щоб створити провідну локальну мережу, пристрої підключаються до LAN-портів маршрутизатора за допомогою патч-кордів з витої пари.
- Для організації бездротової мережі використовується приймально-передавальний пристрій та антени.
На що орієнтуватись? Основні характеристики мережі
Роутери сьогодні – це невеликі комп'ютери з процесорами та оперативною пам'яттю, які працюють на власних операційних системах. Тому в специфікаціях ви знайдете дуже багато характеристик, більшість з яких, швидше за все, вам абсолютно нецікаві.
Розберімось, чого насамперед нам хотілося б від роутера?
Припускаємо, що відповідь приблизно така:
«Щоб не гальмував та інтернет діставав до балкона/туалету/гаража».
Таким чином, нам важливі швидкість та радіус дії.
Швидкість
Щоб отримати високу швидкість, слід звертати увагу на:
- стандарт роботи Wi-Fi;
- діапазони частот, що підтримуються;
- пропускну спроможність WAN-порту.
Радіус дії
Якщо в будинку / офісі багато квадратних метрів, по-перше, подумайте над правильним розташуванням пристрою, по-друге, дивіться у специфікації на:
- потужність передавача;
- коефіцієнт посилення антен;
- діапазон робочих частот.
Ось ми й визначилися, на які параметри слід звертати увагу. Тепер розберімося докладніше.
Скільки потрібно антен?
Як бачите, кількість антен не визначає площу покриття. Але це не означає, що можна сміливо брати роутер з однією антеною. Дві антени – оптимальний вибір для середньої квартири та тарифу до 100 Мбіт/с.
Ви вже здогадалися, що головним чином кількість антен впливає на швидкість? А ще – чим більше антен, тим «комфортніше» в мережі великій кількості пристроїв.
Задля справедливості слід зазначити, що антени дійсно впливають на дальність поширення сигналу, а саме — коефіцієнти посилення. Що більше децибел, то далі «б'є» сигнал. Це так, але не варто захоплюватись. Недосвідчені користувачі часто дотримуються рекомендацій «викрутити посилення антени на максимум», а потім дивуються, чому стало ще гірше.
Річ у тім, що при підключенні вашого пристрою до роутера створюється не один, а два канали. По одному маршрутизатор передає, по іншому – приймає. Коли підвищується коефіцієнт посилення, підвищується потужність передавача, а приймача – ні. Через це підключеним пристроям дуже складно «пробитися», щоб передати інформацію.
Також зауважте, що якщо Ви встановили потужний роутер із 4 антенами, під'єднали гігабітний інтернет, але підключаєтеся з телефону, швидкість все одно не буде достатньо високою, тому що в смартфонах лише одна антена.
Максимальна швидкість приймання смартфона не перевищує 200 Мбіт/с. Такий показник можливий під час мовлення в діапазоні 5 ГГц за стандартом 802.11.ас.
У планшетах і ноутбуках – дві антени, з ними справи будуть кращі.
Крім того, підвищені коефіцієнти посилення стають причиною багатьох проблем у багатоквартирних будинках. Сигнали створюють перешкоди один одному і перевантажують ефір. Саме через те, що роутер роздає сигнал на завантаженому каналі, найчастіше гальмує інтернет у багатоповерхівках. Цій проблемі ми приділили увагу у статті про швидкість.
Тому не женіться за коефіцієнтом посилення антен, а ось про їх кількість потрібно не забувати, вибираючи стандарт роботи пристрою.
Частотні діапазони
Спочатку ненадовго повернемось до перевантажених каналів. Ця проблема безпосередньо пов'язана із частотними діапазонами мовлення. У сучасних побутових роутерах їх два: 2,4 ГГц та 5 ГГц.
Перший підтримується всіма пристроями, він найпоширеніший. Максимальна швидкість, якої можна досягти в цьому діапазоні – 150 Мбіт/с.
У діапазоні 2,4 ГГц виділено 13 каналів на відстані 5 МГц, лише три з яких (1,6, 11) не перетинаються один з одним.
У багатоквартирних будинках на одному каналі часто ведуть мовлення відразу кілька мереж. Виходить така солянка:
Саме так виглядають мережі, що заважають одна одній, і перевантажені канали, про які ми писали раніше.
Подивимося на діапазон 5 ГГц. Тут набагато більше доступних каналів (23 канали на відстані 20 МГц), а отже, ефір менш завантажений. Теоретично, максимальна швидкість досягає кількох гігабітів на секунду. Не всі користувальницькі пристрої підтримують приймання на таких частотах мовлення, тому його значно рідше виставляють в налаштуваннях.
Відповідно, більшість каналів буде вільною, якщо перевірити.
Як бачите, ці частоти не завантажені, тому краще вибирати дводіапазонний роутер. Навіть якщо зараз не всі пристрої підтримують 5 ГГц, можна буде створювати дві незалежні мережі на різних частотах.
Зверніть увагу, сигнал у діапазоні 5 ГГц характеризується сильнішим згасанням і цей варіант не підходить для приміщень з безліччю перешкод для сигналу.
Стандарти роботи
IEEE 802.11 – це група стандартів бездротового мовлення у частотних діапазонах 0.9, 2.4, 3.6, 5 та 60 ГГц. Сьогодні у Wi-Fi мережах найбільш поширені три наступні стандарти:
Виробники вказують швидкості без урахування перешкод, відстаней та особливостей приймального обладнання, тому числа настільки відрізняються.
Якщо вам важлива висока швидкість, вибирайте роутер з підтримкою всіх трьох режимів (у специфікаціях буде вказано 802.11.b/g/n/ac). У налаштуваннях виставляйте режим ас і діапазон частот 5 ГГц, якщо впевнені, що всі пристрої можуть працювати в такій мережі. Якщо роутер матиме хоча б дві антени, і не буде серйозних перешкод сигналу, висока швидкість гарантована.
Кількість портів
Найчастіше в роутерах 4 LAN-порти. Це означає, що ви можете під'єднати 4 пристрої патч-кордами. До речі, ми рекомендуємо вибирати саме такий канал зв'язку для Smart TV та приставок.
Якщо мова йде про офіс і потрібно під'єднати більше пристроїв, розгляньте пристрої з 8 або 16 портами. Але в ідеалі для організації локальної комп'ютерної мережі з 5 і більше пристроїв, потрібен комутатор.
Зверніть увагу на маркування портів!
Fast Ethernet (10/100) — до 100 Мбіт/с
Gigabit Ethernet (10/100/1000) — до 1 Гбіт/с.
Також подумайте про те, чи потрібен вашому новому роутеру USB-порт. Докладніше про нього тут.
Режими роботи
Багато сучасних моделей підтримують кілька режимів роботи. Наприклад, ви не збираєтеся викидати старий роутер і за допомогою двох пристроїв хочете забезпечити більше покриття.
Тоді зверніть увагу на режими роботи маршрутизатора у його характеристиках:
- точка доступу: приймає сигнал по кабелю, роздає бездротовий;
- ретранслятор (репітер): приймає та «перероздає» Wi-Fi сигнал;
- клієнт: приймає бездротовий сигнал, роздає по кабелю;
- міст: об'єднує кілька ділянок мережі.
Ретранслятори та точки доступу – це не обов'язково роутери, існують пристрої саме для цих завдань. Але якщо ваш попередній роутер не зламаний, а ви мешкаєте у великому будинку, можна з'єднати його з новим, встановити режим точки доступу та розширити покриття.
Що забули?
Безпека! Про неї забувати не можна. Шукайте найсучасніший стандарт шифрування WPA2 у характеристиках пристрою, що збираєтесь придбати. Він дозволить вам не побоюватися втрати даних у разі підключення до вашої мережі сторонніх осіб. А щоб підключення взагалі не сталося, захищайте мережу надійним паролем.
Також у деякі роутери вбудовані фаєрволи для захисту від злому мережі. Їхній основний мінус – вони можуть перешкоджати роботі функції multicast (IPTV). Якщо ви маєте дітей, звертайте увагу на наявність функції батьківського контролю.
Підбиваємо підсумки
- Зіставляйте швидкість свого тарифу, швидкість WAN та LAN портів.
- Вибирайте дводіапазонні роутери (2,4 та 5 ГГц) з підтримкою стандарту 802.11ас
- Не беріть роутер з однією антеною, дві – мінімум, 4 – для великої кількості користувачів у мережі та гігабітних тарифів.
- Подумайте про кількість пристроїв, що підключаються кабелем, і зверніть увагу на кількість LAN-портів.
- Зупиніться на перевірених виробниках: Totolink, TP–Link, Asus, Keenetic, Netis – вони надійніші, їх простіше налаштувати та знайти прошивки.
- Читайте відгуки, не женіться за низькою ціною або роздутими можливостями, які, швидше за все, вам не знадобляться.
Еще комментарии
Володимир
05.09.2022
4
0
Відповісти