Помилка
Помилка
Помилка
Підписка оформлена
Заявка успішно відправлена
Помилка
Повідомлення відправлено
Помилка
За Вашою адресою є покриття «Макснет»
Заявка успішно відправлена
Покриття відсутнє
Помилка
Відгук успішно відправлено
Помилка
Відгук успішно відправлено
Помилка
Запит успішно відправлено
Помилка
Резюме успішно відправлено
Заявку на перенесення домену успішно відправлено
Помилка
07.03.2025
Iнтернет
151
В одній з наших попередніх статей ми вже знайомили вас з таким поняттям, як доменне ім’я. З огляду на той факт, що кібератаки останнім часом почастішали, буде корисним детальніше зупинитися на важливості систематичного підходу до безпеки в Інтернеті та поділитися простими порадами щодо захисту доменів.
Чому важливо захистити домен?
Доменне ім’я — це не просто адреса вашого вебсайту в Інтернеті, а й важлива складова інтернет-репутації та потужний маркетинговий інструмент. І якщо з доменом трапляються проблеми, такі як втручання в його роботу або навіть крадіжка, наслідки можуть бути катастрофічними. Це може призвести до втрати доступу до сайту, недоступності електронної пошти та інших онлайн-сервісів, що пов’язані з доменом. Ось чому важливо забезпечити належний рівень захисту домену від можливих атак і шахрайства.
Викрадення доменного імені є одним з найчастіших кіберзлочинів. Найчастіше крадіжки доменних імен відбуваються саме в зоні .com через її популярність у всьому світі, а також простий процес реєстрації та передачі домену в ній.
Найпоширенішим методом крадіжки доменів у прямому розумінні є зламування поштової скриньки власника та зміна паролю від облікового запису. В подальшому шахраї можуть вимагати у законного власника викупити свій домен, або продати його іншим покупцям за завищеною ціною. Також з сайту, розміщеного на вкраденій доменній адресі, можуть продавати підроблені товари, поширювати віруси та інше шкідливе ПЗ, що буде мати негативний вплив на вашу репутацію.
ТОП-7 практичних рекомендацій щодо захисту домену
Майте на увазі, що в разі втрати домену повернути його назад набагато складніше, ніж захистити від самого початку. Тому власникам доменних імен радимо дотримуватись наступних правил.
1. Використовуйте перевірені реєстратори доменів
Перше, на що слід звернути увагу при реєстрації домену — це вибір надійного і перевіреного реєстратора. Компанії з низьким рівнем безпеки можуть бути вразливими до атак. Тому варто обирати провайдерів, які працюють на ринку вже досить довгий час, мають хорошу репутацію та надають послуги захисту від несанкціонованого доступу.
Перш ніж реєструвати домен, зверніть увагу на відгуки користувачів і перевірте рівень безпеки, який пропонує реєстратор (наприклад, підтримка шифрування, політики захисту від крадіжки домену тощо).
2. Реєструйте домен на реальні дані
Щоб зареєструвати домен, першим кроком потрібно створити обліковий запис на сайті реєстратора. Але при заповненні реєстраційної форми клієнти іноди вводять вигадану інформацію (ім’я власника, поштову скриньку). Такі дії можуть мати негативні наслідки: в разі викрадення адреси або виникнення потреби позиватися на кіберсквотерів перше, що потрібно зробити — підтвердити право власності на домен.
Тому завжди вводьте у форму реєстрації свої реальні дані. Якщо назва створюється для потреб бізнесу, її все одно реєструють на конкретну людину — директора компанії або адміністратора сайту, на якого оформлено обліковий запис. В разі звільнення співробітника, який був відповідальним за вебсайт, обов'язково змініть дані реєстрації на його наступника.
3. Встановіть реєстраційні блокування
Для захисту свого домену від несанкціонованих змін важливо налаштувати блокування. І зробити це варто якомога швидше після реєстрації домену.
Реєстраційне блокування — це механізм, що запобігає зміні реєстратора домену або передачі домену без вашої згоди. Такий захист майже неможливо обійти, тому він є важливим елементом безпеки. Зазвичай блокування можна налаштувати в акаунті вашого реєстратора.
4. Увімкніть двофакторну автентифікацію
Двофакторна автентифікація (2FA) — це додатковий рівень захисту, який не дозволить зловмисникам увійти в акаунт без додаткового коду, навіть якщо вони отримають доступ до вашого пароля. Зазвичай це займає лише кілька хвилин, а додатковий захист істотно знижує ймовірність атаки на ваш акаунт.
Більшість реєстраторів доменів і хостинг-провайдерів пропонують налаштувати двофакторної автентифікації для акаунтів. При налаштуванні вам потрібно прив'язати до облікового запису свій номер телефону. Потім при вході в сервіс, крім логіну та паролю, вам необхідно буде ввести одноразовий код із СМС або зі спеціальної програми на смартфоні, яка теж прив’язується до облікового запису. Крім вас, цей код ніхто не отримає, а значить, і увійти в обліковий запис не зможе.
5. Захистіть контактну інформацію
Коли ви реєструєте домен у міжнародних зонах (com, net, org, biz), контактні дані (такі як ім’я, електронна адреса, телефон) знаходяться у вільному доступі. Дізнатися їх можна безкоштовно через базу даних WhoIs. Вашу персональну інформацію можуть використати шахраї для того, щоб підробити ім’я власника домену або отримати доступ до нього.
Щоб захистити свою особисту інформацію, багато реєстраторів пропонують платну послугу WhoIs Privacy. Вона приховує ваші контактні дані та заміняє їх на дані сервісу, що надає додатковий рівень захисту від шахрайства.
Також не варто публікувати на сайті електронну адресу, на яку зареєстровано хостинг та домен, як контакт для зворотного зв'язку. Подбайте про те, щоб реєстраційна пошта взагалі не була зазначена в публічному просторі.
6. Створюйте надійні паролі та регулярно оновлюйте їх
Надійний пароль — це перший бар’єр до несанкціонованого доступу до вашого домену. Створюючи пароль, варто обирати складні комбінації символів (зазвичай не менше 6-ти), що містять великі й малі літери, цифри та спеціальні знаки. Щоб заощадити час, можете скористатися сервісами генерації паролів, наприклад, LastPass Password Generator.
Також поміняйте паролі, якщо давали доступ до свого домену або хостингу підряднику або нещодавно звільненому співробітнику. А ще краще — створіть гостьовий пароль, якщо сервіс це дозволяє.
Крім того, не забувайте регулярно оновлювати паролі, особливо якщо ви помітили будь-які підозрілі дії в акаунті. Використання менеджерів паролів допоможе вам безпечно зберігати їх і полегшить процес оновлення.
7. Моніторте свій домен
Щоб бути впевненими у безпеці свого домену, важливо регулярно моніторити його стан. Це дозволяє відслідковувати зміни в реєстраційних даних і одразу помічати, якщо домен був переміщений або змінилася контактна інформація.
Сьогодні існують різні сервіси для моніторингу доменів, які сповіщатимуть вас про будь-які зміни. Серед них:
Додаткові способи захисту домену
Існують й інші способи підвищення безпеки вашого домену. Наприклад, налаштування DNSSEC (DNS Security Extensions), яке дозволяє захистити від атаки типу "man-in-the-middle" шляхом підписування DNS записів.
Якщо є можливість, варто придбати варіанти вашого домену з різними розширеннями (наприклад, .com, .net, .org). Це допоможе вам захиститися від потенційних шахраїв, які можуть зареєструвати схожі доменні імена.
Не забувайте вчасно продовжувати реєстрацію свого домену. Адже прострочені домени часто стають доступними для реєстрації іншими особами: їх можуть викупити або шахраї, щоб продавати підроблені товари від імені вашого бренду, або конкуренти, щоб продавати свої товари за сформованим каналом залучення клієнтів.
Уточніть у свого провайдера про наявність статусу clientTransferProhibited. У більшості постачальників послуги він має усталене налаштування. СlientTransferProhibited не дозволяє здійснити трансфер домену до іншого реєстратора автоматично без участі власника. За наявності цього статусу ви зможете уникнути ситуацій, коли хакер зламує базу та здійснює перенесення на свої дані.
Також варто подбати про безпеку свого ПК. Намагайтеся не заходити у свої акаунти з чужих комп'ютерів, особливо з тих, які розташовані в інтернет-кафе або коворкінгах. Адже в таких випадках є ризик, що сторонній користувач скористається вашим логіном та паролем для входу до вашого облікового запису.
Якщо вам все ж таки доводиться час від часу працювати на чужих комп'ютерах, дотримуйтесь наступних правил:
Резюме
Захист доменного імені є важливим кроком на шляху до створення безпеки в Інтернеті для вашого онлайн-ресурсу. І комплексний підхід відіграє в цьому вирішальну роль. Тож захистіть свій домен вже сьогодні, щоб завтра не переживати через втрату важливих даних та репутації.
Оцінити
5.0
Поділитися
Коментарі
0
Еще комментарии